Cegła murowana na glinie

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy ściany nośne z cegły można murować na zaprawie glinianej – oto dowód ostateczny.

Fragment ściany olbrzymiej, starej stodoły folwarcznej z początku XIX w. Budynek w całości wymurowany z cegły na podwalinie kamiennej. Do murowania wykorzystano zaprawę glinianą bez dodatku wapna. Jak widać cegła nie jest pierwszej jakości. Prawdopodobnie wyprodukowano ją w cegielni polowej, zorganizowanej prawdopodobnie dla potrzeb właśnie tejże budowy.

Gliniana zaprawa jest najbardziej plastycznym rodzajem spoiwa, które można wykorzystać w budowie ścian. Nie ma szans, by na na takiej ścianie na skutek naprężeń pojawiły się jakieś rysy. Jednak pamiętać trzeba, że taka zaprawa nie ma żadnych szans w bezpośrednim kontakcie z wodą. Dlatego ściany murowane na glinie należy dokładnie i dobrze zabezpieczyć przed działaniem wody.

Jak przygotować zaprawę glinianą do murowania? Podobnie jak tynk z tym zastrzeżeniem, że do „odchudzenia” gliny używamy piasku do zwykłych prac murarskich. Nie musi to być jakaś specjalna granulacja. Uwaga: nie możemy murować czystą gliną kopaną z ziemi. Taka glina musi być wymieszana z piaskiem!

Author: dominatura