Ocieplanie styropianem – czy jest bezpieczne?

Nieważne czy kupiłeś stary czy wybudowałeś nowy dom – zawsze będziesz zastanawiał się jak zwiększyć komfort cieplny budynku. Pod uwagę będziesz brał różne możliwości ale zwykle wybór padnie na izolację styropianem. Dlaczego? – bo jest tani a ty przecież wydałeś większość pieniędzy z budżetu na budowę, na remont dachu, na zakup domu etc. Elewacja i ocieplenie zwykle zostaje na koniec kiedy inwestor dysponuje znacznie uszczuplonym budżetem.

W maju 2012 r. we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) wybuchł pożar budynku. Wykonana z atestowanego styropianu elewacja paląc się topiła się jednocześnie tworząc – wg relacji strażaków – buchające ogniem rzeki dookoła domu. Tylko zbieg okoliczności sprawił, że nie było żadnych ofiar tej tragedii (budynek był jeszcze niezamieszkały). Po tym incydencie dziennikarze śledczy postanowili zbadać to, w jakim stopniu certyfikaty producentów oraz testy mające potwierdzać niepalność (wg normy EN 13501-1) styropianu są wiarygodne. Oddali próbki materiału do certyfikowanego laboratorium budowlanego. Efekty są widoczne na filmie zamieszczonym u nas na portalu.

Poproszeni o zajęcie stanowiska w sprawie producenci izolacji styropianowych zarzucili dziennikarzom i badaczom w laboratorium tendencyjność oraz że badanie odporności na spalanie odbył się bez użycia tzw. zapór ogniowych wykonanych z materiałów niepalnych (np. wełny mineralnej) – które zgodnie z niemieckim prawem budowlanym powinny być umieszczone nad każdym otworem okiennym gdy izolacja jest grubsza niż 10 cm. Argumentując w ten sposób i szukając błędów formalnych w przeprowadzanych badaniach nie uzyskamy odpowiedzi na jedno, ważne pytanie: jak bezpieczna jest izolacja domu wykonana z płyt styropianowych?

To prawda, że po obłożeniu domu styropianem natychmiast poprawia się komfort cieplny użytkowania. W domu od razu jest cieplej. Ale czy bezpieczniej?

Jest rok 2017 – od czasu wybuchu pożaru elewacji we Frankfurcie minęło 5 lat. To dużo, by udoskonalić technologię produkcji izolacji styropianowych. Pięć lat to wystarczająco dużo czasu by opracować skuteczne retardanty palenia dla tego materiału. Jednak tak się nie stało. Ekonomia zawsze przeważy nad względami bezpieczeństwa. Zdjęcie ilustrujące niniejszy felieton przedstawia fragment spalonej izolacji dopiero co ocieplonego styropianem domu (rok 2017). Tutaj też mieszkańcy mieli dużo szczęścia w nieszczęściu – budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ochotniczej straży pożarnej. Pożar został błyskawicznie ugaszony.

Author: dominatura