Terakota

Marzenia o płytkach terakotowych – takich jakie widzieliście Państwo w trakcie pobytu na urlopie w Hiszpanii, Maroko lub innych ciepłych krajach – nie są w cale trudne do zrealizowania. I nie potrzebujecie wydawać majątku na import takich płytek z odległych krajów. Zdradzamy przepis na to jak stać się dumnym posiadaczem posadzek terakotowych w stylu hiszpańskim.

U zaufanej firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem historycznych materiałów budowlanych (czyli np. takiej jak nasza – tak, tak, to kryptoreklama, ale przecież to nasza strona i możemy się na niej reklamować) kupujemy cegłę z rozbiórki. Dlaczego musi być to zaufana firma? Z prostego powodu – jeżeli kupicie cegłę z rozbiórki z niepewnego źródła, od takiego np. Pana Sławka, który nie zrealizował się w budowlance, bo za dużo partaczył i wziął się za rozbieranie budynków, bo to zajęcie łatwiejsze i nie wymagające zaangażowania intelektualnego jak murowanie, to macie dużą szansę na to, że kupicie cegły pochodzące z rozbiórek chlewa, obory, kurnika itp. Skażone biologicznie czy chemicznie cegły utylizuje się. Jednak chciwi sprzedawcy będą oferowali wam cegły z obór jako cegły z rozbiórek domów albo stodół  z sianem. Zachęceni niską ceną kupicie sobie materiał z niepewnego źródła, o czym przekonacie się przy dostawie rozpakowując palety. Wówczas będzie już za późno. Jak reklamować towar kiedy firma krzak nie istnieje? Jak zwrócić skażone, śmierdzące cegły Panu Sławkowi, kiedy ten nie odbiera od nas telefonu?

Wracając do tematu. Otóż, kiedy mamy już dobre cegły z rozbiórki, przed położeniem musimy je wyczyścić. Im lepiej je wyczyścimy tym ładniejsza będzie nasza posadzka. Dlatego nie oszczędzamy sił, rączek i narzędzi. Czyścimy tylko powierzchnię, która będzie widoczna. Uwaga: odradzam piaskowanie! Piaskowanie zniszczy powierzchnie i cegła po ułożeniu nie będzie przypominała terakoty hiszpańskiej. Kiedy pozbędziemy się resztek zaprawy, to warto cegły przed ułożeniem umyć środkiem do czyszczenia klinkieru na bazie kwasu fosforowego. To pozbawi powierzchnię nalotu wapna z zaprawy wapiennej.

Wyczyszczoną cegłę układamy. Dobrze, jeżeli wcześniej zaplanujemy sobie wysokość posadzki. Cegła typowa z rozbiórki ma grubość 6,5cm. Trzeba wcześniej zaplanować grubość wylewek. Oczywiście można cegłę przeciąć na pół. Dzięki temu z jednej cegły otrzymamy dwie płytki. Co za oszczędność? Nieprawda? Owszem, ale spróbuj przeciąć cegłę wzdłużnie flexem. Bez specjalnej piły się nie obejdzie.

Po ułożeniu posadzkę fugujemy ręcznie. Nie używamy płynnych zapraw do spoinowania płytek podłogowych, ponieważ nie po to męczyliśmy się z czyszczeniem, żeby teraz ubrudzić płytki. Dlatego cierpliwie, ręcznie fugujemy przy pomocy kielni fugówki. Nie chodzimy po ułożonej posadzce, dopóki jej nie zabezpieczymy. Pamiętajmy, że każda płytka terakotowa – czyli płytka wykonana z palonej gliny – posiada na swojej powierzchni mikropory, w które będzie wnikał brud jeżeli ich nie zabezpieczymy. Do zabezpieczenia używamy impregnatów, wosków, olei – w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Author: dominatura