Stare domy ryglowe / szachulcowe / zwane także domami z muru pruskiego jeżeli mają zdrową konstrukcję szkieletu nie powinny przysporzyć większych problemów w trakcie remontu. Kiedy przestrzegamy podstawowych zasad, którymi rządzą się tego typu konstrukcje nasza praca nad remontem starego domu ryglowego będzie łatwa, przyjemna a jej efekt trwały.
Po pierwsze: żadnego klinkieru! Jeżeli jak to ma miejsce w naszym przypadku, do wypełnień przestrzeni między ryglowych chcesz wykorzystać cegłę, to kup w cegielni zwykły odpad, cegłę niedopaloną, która po zmieleniu wykorzystywana jest jako baza do produkcji mieszanek do nawierzchni kortowych. Naturalna wilgotność drewna wynosi około 17% i więcej. Ważne, żeby cegły też miały dużą nasiąkliwość. Dlatego muszą być niedopalone, miękkie. Tylko taka cegła będzie „współpracowała” z drewnem w zakresie wymiany pary wodnej.
Po drugie: żadnego cementu! Jeżeli murujemy, tynkujemy itp. ścianę szachulcową, to albo zaprawą glinianą, albo wapienną albo mieszaną: wapienno-glinianą. Nie dodajemy przy tym cementu. Zaprawa, podobnie jak cegły, musi być „miękka” i paroprzepuszczalna. Poza tym pamiętać należy, że dom szachulcowy jako konstrukcja cały czas „rusza się”. Twarde i sztywne spoiny będą pękały.
Gdy nie podobają nam się białe, wapienne spoiny, możemy użyć barwników do zaprawy, które zmienią kolor ale nie zmienią właściwości chemiczno-fizycznych spoiny.