Ręczne formowanie płytek podłogowych

Ceglane płytki podłogowe do rekonstrukcji historycznych posadzek produkowane są na zamówienie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod produkcji.

Praca przy przetwarzaniu surowej gliny nie należy do najlżejszych. Wydaje się, że zabawa gliną może być niezłą frajdą. Współcześnie większość placówek edukacyjnych organizuje warsztaty ceramiczne dla najmłodszych, na których dzieciaki mogą dawać upust kreatywności lepiąc kubeczki i figurki z gliny. W sytuacji, kiedy mamy do wykonania kilkaset metrów kwadratowych płytek podłogowych z gliny dziecięca frajda i radość tworzenia ustępuje miejsca ciężkiej pracy.

Płytki ceramiczne produkowane na zamówienie produkowane są z czystej gliny, którą ugniata się ręcznie w specjalnych formach. Surowe płytki odkłada się do suszenia. W trakcie suszenia w komorze płytki często należy przełożyć, odwrócić. Następnie tzw. surówkę ustawia się w piecu i wypala. Po wypale należy gotowe płytki wynieść, przesortować i zapakować.

Zanim płytka trafi do odbiorcy pracownicy cegielni muszą przenieść, uformować, wysuszyć i przesortować kilkadziesiąt ton gliny. Nie można w tym procesie liczyć na pomoc maszyn. Najważniejszy etap procesu produkcji, który przesądza o unikalności każdej sztuki płytki wykonywany jest przy użyciu pracy rąk ludzkich. Tego nie zastąpi żadna maszyna.

Author: dominatura