Okrycie muru

Każdy mur zewnętrzny (za wyjątkiem tych, które wykonano bez użycia zapraw – np. suche mury z kamieni) powinien posiadać okrycie. Nie chodzi tu tylko o względy dekoracyjne ale o skuteczne zabezpieczenie konstrukcji przed penetracją wody.

 

Opady atmosferyczne – obok działania cykli zamarzania i odmarzania – należą do najbardziej niszczących sił. Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Niszczy metale, niszczy skały (zjawiska krasowe podziwiane w jaskiniach nie powstałyby bez udziału wody). Wypalona glina – czyli cegła –  nie może być i nie jest dla wody żadną przeszkodą, żadnym czynnikiem, który jest w stanie skutecznie oprzeć się niszczącej sile tlenku wodoru. Stąd konieczność zabezpieczenie konstrukcji murowych.

 

Na zdjęciu odbudowany zabytkowy mur. Konstrukcja wykonana z miękkiej, nasiąkliwej cegły ręcznie formowanej. Korona muru wykonana ze starej dachówki karpiówki pochodzącej z rozbiórki. Dzięki temu stylistycznie nawiązuje do zabytkowego charakteru konstrukcji. Aby skutecznie i szybko pozbyć się wody opadowej z muru okrycie wykonano ze znacznym spadkiem. Dachówki ułożono szczelnie, spoinując zaprawą fugi.

 

Author: dominatura