Ten odcinek nie jest dla posiadaczy nowych domków, którzy masowo ogradzają się panelowymi ogrodzeniami wykonanymi z betonu. Ten odcinek nie jest też dla tych, którzy swoje nowe domki odgradzają od świata płotkami z giętego drutu. Ten odcinek jest dla posiadaczy starych domów.
Jeżeli już kupiłeś i wyremontowałeś swój wymarzony stary domek, to głupotą by było, po tych wszystkich staraniach, nakładach finansowych i trudach iść na łatwiznę i zamówić ogrodzenie prefabrykowane (obojętnie czy z przęseł betonowych czy paneli z metaloplastyki). Wymurowanie ogrodzenia z cegły nie jest trudne i nie musi kosztować majątku. Pamiętaj – zwykła cegła budowlana, wypalona w polskiej cegielni mimo, że parametrami nie dorównuje klinkierowi, świetnie nadaje się do murowania płotów ceglanych. O ile cegła pełna, klinkierowa może kosztować nawet 8 zł/szt.., tak zwykła cegła budowlana, to koszt około 0,80-1,00 zł/szt. Jaki będzie zatem koszt 1 m2 tradycyjnego ogrodzenia z cegły? Jeżeli cegła ma typowy wymiar ca. 25x12x6,5 cm jej zużycie na 1 m2 wynosić będzie około 54 szt. ściana pojedyncza i 108 szt. ściana podwójna (np. słupek jest ścianą podwójną). Dodajmy do tego koszt zaprawy – czyli 20 zł/worek wapna + piasek + woda, to okazuje się, że metr kwadratowy ogrodzenia będzie kosztował ok. 70 zł. Dużo? Jeżeli uwzględnisz to, że twoje ogrodzenie z cegły będzie bezobsługowe, trwałe i cieszyć będzie oczy mieszkańców długo po tym, jak wybierzesz się na sympozjon do Platona, to cegła okazuje się być dobrą inwestycją.
W cenie metra kwadratowego ogrodzenia z cegły nie uwzględniłem kosztów wykonania fundamentu (musi być! może być z kamienia, może być betonowy – ale musi!) oraz wykonania korony muru (każdy mur musi mieć tzw. koronę. Jest to okrycie wykonane z dachówki / blachy / kamienia wykonane w taki sposób, by zapobiegało zaleganiu śniegu i wnikaniu od góry wody w głąb muru).
Na zakończenie – jak to mówią: kielnie w dłoń! Niech się mury pną do góry!