Fugowanie ściany z cegły

Wymiana fug w ścianie z cegły musi być poprzedzona wyczyszczeniem całej ściany. Ważne: jeżeli jest to ściana zewnętrzna pod żadnym pozorem nie czyścimy ściany mechanicznie! W szczególności – NIE PIASKUJEMY! Uszkodzone mechanicznie lico cegły spowoduje utratę mrozoodporności cegły samej.

Po umyciu elewacji musimy usunąć stare fugi oraz wymienić te cegły, które na przestrzeni lat uległy uszkodzeniom. Do frezowania spoin możemy użyć specjalistycznych narzędzi. Są to różnej średnicy frezy i tarcze o różnej grubości, dopasowane do szerokości spoin. Możemy też użyć normalnych tarcz do cięcia betonu.

W pracy przyda nam się szlifierka kątowa z regulowaną prędkością obrotów. Okulary ochronne i maska przeciwpyłowa. Uwaga! Wycinanie spoin nie należy do najprzyjemniejszych prac. Zalecamy użycie szczelnych gogli i dobrych masek przeciwpyłowych.

Po usunięciu wszystkich starych fug elewację dokładnie myjemy myjką ciśnieniową. Chodzi o usunięcie ze ściany pyłu i resztek zaprawy. Tak przygotowaną ścianę możemy zafugować. Do wykonania nowych spoin używamy takiej samej zaprawy, z jakiej wykonane były stare spoiny. W naszym przypadku była to zaprawa wapienna. Nie używamy nowoczesnych zapraw do spoinowania sprzedawanych w marketach budowlanych. Nie używamy tzw. „zapraw renowacyjnych” – bo to bzdura. Zaprawę wapienną przygotowujemy sami na bazie wapna hydratyzowanego, wody i piasku. Nie używamy wapna lasowanego w dołach przez 50 lat, bo to nie ma sensu. Wapno hydratyzowane świetnie się nadaje do wszystkich prac budowlanych, które przeprowadzimy w naszym starym domu, także jako baza do wykonania zaprawy do fugowania cegieł.

Ważne: starajmy się fugować w dni pochmurne po to, aby nasze spoiny nie wysychały za szybko. Nowe fugi wapienne należy jeszcze kilka dni po uzupełnieniu zwilżać wodą, by dokończyć reakcję karbonizacji wapna. Do tej reakcji niezbędna jest woda.


Author: dominatura