Cegła w ogrodzie

U naszych dziadków w ogrodach często widzieliśmy zwykłą cegłę ceramiczną w różnych aranżacjach. Na ogródkach działkowych zwykle używana była jako obrzeże, do wydzielenia spłachetków ziemi pod różne uprawy. Często układano ścieżki z cegieł, podjazdy czy tarasy.

Zwykła cegła ceramiczna nie jest produkowana w tej technologii, co klinkier drogowy. Klinkier drogowy, to materiał ceramiczny o zupełnie innych parametrach niż cegła typowa a koszt jego produkcji jest wyższy niż zwykłej cegły. O ile – jak sama nazwa wskazuje – klinkier drogowy może być bez problemu układany na zewnątrz, pod niezadaszonymi powierzchniami, tak użycie zwykłej cegły w ogrodzie może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Cegła użyta niezgodnie z przeznaczeniem może ulec zniszczeniu na skutek działania mrozu i trzeba liczyć się z koniecznością jej wymiany. Ryzyko możemy zminimalizować, pamiętając o kilku zasadach:

  1. na zewnątrz układamy cegły tylko na podsypce. Nie wolno układać cegieł na betonie i na wodoszczelnych powierzchniach. Woda, która dostanie się pod cegłę (a prędzej czy później tak się stanie), musi mieć możliwość, by przeniknąć dalej, w głąb gruntu. W przeciwnym razie będzie zbierała się między cegłą a wodoszczelnym podłożem i po pierwszych przymrozkach zmieni się w lód. Rozszerzalność wody na skutek zamarzania zrobi swoje.
  2. układając cegły należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich spoin. Niech to będzie przynajmniej 2-3 mm. Jeżeli marzy ci się powierzchnia jednolita, bez spoin, to zrób wylewkę z czerwonego betonu. Taki widok zaspokoi twoje oczekiwania estetyczne. Jeżeli chodzi o cegłę, to pamiętać należy, że ona też się kurczy i rozszerza na skutek zmian temperaturowych. By uniknąć naprężeń i pęknięć czerepu na skutek jego rozszerzania się potrzebne są spoiny.
  3. cegły ze względu na naturalną porowatość i zdolność do kumulacji wilgoci, to idealne miejsce dla glonów. Szczególnie szybko zazielenią się w miejscach zacienionych. Możesz je polewać regularnie herbicydami, możesz spędzać godziny z myjką ciśnieniową w ręku, marnując przy tym hektolitry wody – jednak zastanów się, czy tego chcesz?
  4. cegły ułożonej na zewnątrz nie można impregnować. Żaden impregnat nie zabezpieczy jej przed działaniem wilgoci i wody. Pamiętaj, jeżeli ułożyłeś cegłę na płasko, na ziemi, to zrobiłeś z nią właśnie to, czego nie powinieneś. Przypominam: cegły wykonano z myślą o budowaniu murów. Jeżeli wpadłeś na pomysł, że zabezpieczysz ją impregnatem hydrofobowym przez wnikaniem wilgoci, to jesteś naiwniakiem. Woda zawsze znajdzie sobie sposób, by wniknąć w cegłę, która aż się prosi o to (bo jest położona na gruncie, na zewnątrz, w miejscu niezadaszonym). A jeżeli już wniknie do środka i okaże się, że w formie pary wodnej nie będzie mogła się wydostać na zewnątrz, ponieważ napotka barierę z hydrofobowego impregnatu, to zgadnij co się stanie po pierwszym cyklu zamarzania-odmarzania, gdy nadejdą zimowe przymrozki? Impregnat wraz z powierzchnią cegły, w którą wsiąknął, złuszczy się. Twoje cegły będą przypominały wylinkę węża. Tego chciałbyś uniknąć. Uwierz na słowo – lepiej wymienić 2-3 zlasowane cegły, niż całą okładzinę tarasu.
Author: dominatura