Jaką zaprawę wybrać do fugowania cegieł?

brick-mortar-joint-europe

Na rynku producenci chemii budowlanej prześcigają się w rywalizacji o to, kto więcej wyciągnie pieniędzy z kieszeni inwestora. W dziedzinie fugowania i murowania cegieł elewacyjnych mamy dostępnych kilkanaście  (jeżeli nie kilkadziesiąt) różnych typów zapraw i spoin w najróżniejszych kolorach. Wszystkie reklamowane są jako: „fuga oddychająca”, „zaprawa renowacyjna” i inne tego typu „pierdu pierdu sia la la”.

Wszystkim sprzedawcom prowadzonym na paskach piarowców wielkich producentów chemii możecie państwo zaproponować mały eksperyment mentalny – podróż w przeszłość. Możecie zadać jedno proste pytanie: jakiej zaprawy użyto do budowy Zamku Krzyżackiego w Malborku? Jakiej zaprawy użyto do budowy większości budowli tzw. ceglanego gotyku, które dumnie stoją do dnia dzisiejszego? W odpowiedzi na pewno usłyszycie, że były to specjalne zaprawy wapienne, lasowane przez kilkanaście lat, że do dołów wapiennych wrzucano resztki zwierzęce: skóry, kości itp. To prawda. Ale nie jest prawdą, że dzisiaj nie ma już takich zapraw i że jesteście państwo skazani na naszpikowaną chemikaliami gotową zaprawę z worka.

W każdym markecie budowlanym kupić można wapno hydratyzowane. Wsypcie je do dużego pojemnika, zalecie wodą i odczekajcie 1-2 dni. Takie wapno o konsystencji gęstego masła wymieszajcie z piaskiem i wodą a otrzymacie tradycyjną zaprawę wapienną, której możecie użyć i do murowania i do spoinowania cegły bez obawy, że na gotowej elewacji pojawią się wykwity. Zaprawa wapienna jest bardzo plastyczna, nawet po wyschnięciu i świetnie będzie współpracowała z tradycyjnie palonymi cegłami. Na elewacjach murowanych na wapnie nie powinny pojawić się żadne rysy czy spękania. Zaprawy wapienne są także dyfuzyjnie otwarte. Jeżeli między elewacją a warstwą izolacyjną pojawi się kiedyś wilgoć kondensacyjna wydostanie się ona bez problemów w formie pary na zewnątrz przez wapienne spoiny. Jedynym mankamentem zapraw wapiennych jest to, że brudzą i że murowanie cegły na wapnie wymaga staranności. Ale jak widać na załączonym obrazku nawet niedoświadczony murarz jest w stanie wymurować cegłę ręcznie formowaną na zaprawie wapiennej bez większych strat estetycznych.

Author: dominatura