Układanie ścieżek z cegły w ogrodzie jest bardzo łatwe a efekty pracy widać już po kilku roboczogodzinach. Korzystamy tu z dobrodziejstw geometrii oraz niewątpliwych zalet prostopadłościanu, który pozwala idealnie zagospodarować przestrzeń. Równa cegła, w przeciwieństwie np. do kamienia nieregularnego kamienia polnego (tzw. „kocich łbów”) daje się bardzo szybko ułożyć.
Wybieramy najpierw cegłę. My wybraliśmy cegły z rozbiórki. Za pomocą sznurka i wbitych w ziemię palików wytyczamy krawędzie ścieżki. Wzdłuż sznurków wykonujemy obrzeża. Obrzeża należy wymurować na zaprawie wapiennej, żeby się nam nie „rozjechały” w trakcie układania oraz późniejszej eksploatacji. Między obrzeża wsypujemy piasek wyrównujemy go deską przy czym punkt zero wyznacza nam podstawa obrzeża. Następnie na podsypce układamy cegły w taki wzór jaki nam się podoba. Całość fugujemy piaskiem i po sprawie. Ścieżka w ogrodzie gotowa.
Ważna sprawa: układając zwykłą cegłę na ziemi, na zewnątrz w ogrodzie robisz to zawsze na własną odpowiedzialność. Pamiętaj, że cegieł używa się do murowania ścian a nie do budowy dróg. Jeżeli po pierwszej zimie kilka cegieł się zlasuje lub uszkodzi od mrozu, to żaden dostawca cegieł nie uzna twojej reklamacji.
Są specjalnie produkowane typu bruku klinkierowego, które przeznaczone są do utwardzania dróg i ścieżek zewnętrznych. Tych jednak nie polecamy do ogrodu. Bruk klinkierowy wygląda „sztucznie”. Brakuje mu uroku zwykłej cegły. Jednak kto kwestia indywidualnej oceny i gustu.
Jeżeli zdecydujemy się na ścieżkę w ogrodzie ze zwykłej cegły musimy pamiętać o tym, żeby układać ją na podsypce piaskowej i fugować czystym piaskiem. Dzięki temu woda z deszczu będzie mogła sobie bez przeszkód przenikać w głąb podłoża. Gdybyśmy ułożyli cegły na podsypce cementowej, to przenikanie wody byłoby utrudnione. Zgromadzona miedzy cegłą a podsypką woda w zimie zamarzałaby powodując uszkodzenia cegieł.
Jeżeli po zimie okaże się, że kilka cegieł zostało uszkodzonych przez mróz, to łatwo je wymienisz. Nie układałeś przecież cegły na cemencie ale na podsypce piaskowej. Wymiana potrwa kilka, kilkanaście minut.
Ceglanych ścieżek na zewnątrz nie gruntujemy, nie impregnujemy. Jeżeli po jakimś czasie w fugach pojawią się roślinki, nie pryskamy herbicydami zawierającymi rakotwórczy glifosat (roundup itp.). Jeżeli przeszkadza ci roślinka miedzy cegłami nachyl się i wyrwij ją. Pamiętaj ruch to zdrowie, po to przecież kupiłeś dom z ogrodem, żeby korzystać z dobrodziejstw przebywania na świeżym powietrzu.