Kolejny odcinek w serwisie „dominatura.pl” ze starym domem w roli głównej. Tym razem rzecz dotyczy izolacji fundamentów. Pierwsze i najważniejsze przykazanie dotyczące izolowania fundamentów w starych domach brzmi następująco: Nie będziesz używał żadnego styropianu, żadnego lepiku ani żadnej innej zakazanej substancji, która mogłaby zakłócić fizykę fundamentowania.
W większości przypadków fundamenty w starych domach wymurowane zostały albo z kamienia albo w technologii mieszanej – z cegły i kamienia. Pamiętając uwagę na temat braku jakiejkolwiek izolacji poziomej w tego typu obiektach każde uszczelnienie od zewnątrz tego typu fundamentu będzie powodowało podsiąkanie wilgoci w górę ściany. Jedyne co można i należy zrobić w takich sytuacjach to odkopanie fundamentu, oczyszczenie go i obsypanie żwirem drenarskim (minimalna granulacja kamienia 17-32 mm, zalecana większa). Można dookoła ułożyć folię kubełkową jak to widać na zdjęciu, jednak należy pamiętać, że folia w tym przypadku nie służy „uszczelnieniu” fundamentu ale stanowić ma dodatkową barierę dla wilgoci, która mogłaby przenikać do fundamentowania z gleby.
Bardzo ważne: jeżeli będziecie państwo obkopywać wasze stare domy to róbcie to odcinkami. Starajcie się unikać takich sytuacji, w których to odkopiecie cały fundament dookoła budynku i będziecie czekali aż „wyschnie”. Należy pamiętać, że zabieg odkopywania osłabia statykę konstrukcji. Do momentu kiedy kanał nie zostania zasypany ściana pozostaje bez żadnego oparcia w gruncie i może ulec zawaleniu. I druga ważna zasada: odkopywanie fundamentów celem ich zabezpieczenia przed działaniem wilgoci w taki sposób, że odsłania się bezpośrednio ścianę fundamentów jest możliwe tylko przy małych domkach, jednorodzinnych. Przy większych domach, kamienicach czy nawet kościołach kopanie bezpośrednio przy fundamencie jest ZABRONIONE. Przy tego rodzaju obiektach opaskę drenującą należy wykonywać w odległości co najmniej 3. metrów od ściany.