Wg klasyfikacji glina jest skałą. Okazuje się, że kiedy tę skałę wydobędziemy z głębi ziemi, wysuszymy, pokruszymy i zmielimy uzyskamy proszek, nazywany powszechnie mączką glinianą, który znajduje szerokie zastosowanie w tradycyjnym budownictwie.
- mączkę glinianą rozpuść w czystej wodzie. wsypuj tak dużo aż uzyskasz konsystencję śmietanki.
Jeżeli wszystko poszło wg przedstawionego przepisu, udało ci się wyprodukować pierwszą partię farby glinianej. Teraz dodaj jaki chcesz pigment (do farb wodnych) i maluj.
Jeżeli udało ci się wyprodukować farbę glinianą, to na pewno poradzisz sobie z produkcją zaprawy glinianej, do murowania. Przepis jest równie prosty:
- Do wiadra z mączką wlej wodę, odrobinę, żeby powstało coś w rodzaju błota i dosyp zwykłego piasku do murowania. dobrze wymieszaj.
Udało się? Cieszę się. W takim razie pora przejść na wyższy poziom wtajemniczenia. Jeżeli potrafisz zrobić farbę glinianą i zaprawę z gliny, to pora przygotować tynk gliniany. Oto przepis:
- Do tej zaprawy glinianej do murowania, którą przed chwilą przygotowałeś dosyp trochę włókien szklanych (kupisz w każdym markecie budowlanym na dziale z tynkami i farbami) a jeżeli jesteś ortodoksem, to zamiast włókien dosyp sieczki słomianej. Jak nigdy nie byłeś na wsi i nie wiesz, jak wygląda sieczka słomiana, to idź do sklepu zoologicznego i kup prasowaną ściółkę słomianą dla króliczków, chomiczków lub świnek morskich i pokrój ją drobno w domu na deseczce.
A jeżeli nie interesują cię te wszystkie tajniki tradycyjnej sztuki murowania, jeżeli masz gdzieś ekologię i wracając lotem rejsowym Lufthansy z Zanzibaru i zabijając czas ze smartfonem w dłoni przypadkiem trafiłeś na wpis o mielonej gminie, wiedz że taką namiastkę Zanzibaru dzięki mielonej glinie możesz urządzić u siebie w domu. Legwany i inne egzotyczne gady, hodowane w terrariach uwielbiają podłoże z suszonej gliny. Nadaje się do tego idealnie.