Cegła na podłodze w starym domu

Cegła pełna ceramiczna, to najczęściej spotykana okładzina posadzek sieniowych oraz nawierzchni użytkowych spotykanych w starych domach. Ze względu na trwałość oraz łatwość w pielęgnacji cegły układano na posadzkach w oborach, chlewach i stajniach. Dodatkowo cegła w sieni w upalne lato działała niczym klimatyzacja.

Cegły układano bezpośrednio na gruncie, na zaprawach wapiennych. Poziomowano przy pomocy sznura, długiej łaty lub – jak to robimy współcześnie – poziomicy. Do przygotowania zaprawy wapiennej potrzebujemy wapno hydratyzowane, piasek i wodę. W układaniu cegieł na posadzkach nie ma żadnej tajemnicy, żadnego misterium. Do samodzielnego wykonania tych prac nie jest potrzebna żadna fachowa wiedza ani specjalistyczna umiejętność.

Po ułożeniu cegły należy zafugować. Fugowanie jest równie łatwe jak układanie. Wymaga być może trochę więcej cierpliwości i staranności. Fugujemy przy użyciu tej samej zaprawy i wąskiej kielni. Nie używamy fug płynnych (!).

Kiedy skończycie układać pierwszą w życiu podłogę z cegły, dowiecie się dlaczego te w gruncie rzeczy proste i nieskomplikowane prace są tak drogo wyceniane przez murarzy czy brukarzy. Przekonacie się, że pozycja klęcząca nawet w ochraniaczach, nakolannikach nie jest naturalną pozycją dla istot z gatunku homo sapiens.

Author: dominatura