Historyczne płytki podłogowe z kamionki

historic-stonewaretiles

Płytki podłogowe tłoczone z kamionki metodą „na sucho” swój okres świetności maja już za sobą. Popularne na przełomie 19 i 20 w. zdobiły ciągi komunikacyjne kamienic i budynków użyteczności publicznych.

Główną zaletą tychże płytek byłą ich niezwykła odporność na ściernie i działanie innych sił niszczących bez konieczności dodatkowych zabezpieczeń typu impregnacje, woskowanie itp. Wynikało to ze specyfiki wykorzystywanego w ich produkcji materiału oraz samej technologii produkcji. Masa kamionkowa wypala się w bardzo wysokiej temperaturze dzięki temu uzyskuje się bardzo twardą płytkę (siła niszcząca ok. 1300 N) o niskiej nasiąkliwości (zwykle poniżej 0,5 %) W związku z tym, że płytki były tłoczone „na sucho” na dalszych etapach produkcji a także w trakcie wypału skurcz masy był minimalny. Dlatego też gotowe płytki kamionkowe posiadały minimalne odchyłki od wymiarów i można je było układać stosując bardzo wąskie fugi (spotkać także można niejednokrotnie bezfugowe ułożenie takich płytek).

Jak wspomnieliśmy płytki kamionkowe nie wymagają stosowania żadnych impregnatów ani wosków do pielęgnacji podłóg. Co więcej – używanie tego typu preparatów oraz środków pozostawiających na powierzchniach powłoki (tzw. „film”) nie jest wskazane. Gdyż po kilku latach kolejne warstwy „filmu” stworzą na płytkach ciemną patynę – rodzaj trwałego zabrudzenia – którą będzie można usunąć tylko stosując specjalne preparaty chemiczne.

 

Author: dominatura